Committees

Badminton Scotland Committees

 

Management Committee

Chairperson, President, Vice-Presidents, Company Secretary, Finance Director, Chief Executive, Immediate Past President and Chairpersons of the Finance,
Coaching & Development, Performance, Events and Halls Committees.

 

Emergency Committee

Chairperson, Company Secretary (Chairperson), Finance Director, Chief Executive and the Chairperson of any Committee as appropriate to the particular business of the meeting.

 

Finance Committee

Finance Director and G. Haldane (Chairperson) and Ms. K. Thomson

 

Coaching & Development Committee

Coaching & Development Manager and Ms J O'Neil (Chairperson) and Mrs. A. Robertson. 



Events Committee

Executive Administrator and Mrs. M. McCulloch (Chairperson) and D. W. Walker.

 

Halls Committee

The Manager of the Sir Craig Reedie Badminton Scotland Centre and J. McCulloch (Chairperson) and H Hullah.

 

Performance Committee

Performance Manager, full-time National Coaches and Mrs. C. Black (Chairperson)

Investigation Committee


C. Campbell (Chairperson) with powers to co-opt whom so ever is required for a particular issue excluding members of the Disciplinary and Appeals Committees.

 

Disciplinary Committee


President, Company Secretary and C. Ross (Chairperson), Mrs. I. Blair, Mr T R Campbell & D W Walker and Honorary Legal Adviser (in attendance).

 

Appeals Panel

Independent Chairperson and I. Campbell, Mrs. M. McCulloch, C Robertson (reserve), Honorary Legal Adviser (in attendance).

 

Betting Integrity Officer

C. Campbell

 

Betting Integrity Panel

(as Disciplinary Panel)

 

Senior Selection Committee

The Head Coach (Tat Meng Wong) has been given full responsibility for senior selections and U19 selections taking into account the views of his other full time performance coaches.

 

Junior Selection Committee

Mrs. K. Stalker (Chairperson), Head Coach and Junior Performance Coach (Diana Koleva-Tsvetanova)

 

Masters Selection Committee

Mr D Travers (Chairperson), Miss G Allan, I. Campbell and Mrs. A. Robertson. 

The Chief Executive shall have the right to attend any committee where this attendance is not already specified but will not have voting rights.

 

Representatives to the Badminton World Federation

Chief Executive and Chairperson (or their nominee)

 

Representatives to Commonwealth Games Scotland

I. Campbell and D Gilmour.

 

Representatives to Badminton Europe

Chief Executive and Chairperson (or their nominee)

 

Representative to the Scottish Sports Association

Dr F Turnbull (or nominee)

 

Representatives to GB Badminton Ltd

Chief Executive and Mrs. C. Black

 

Reporting Accountant

C. Emery & Co

 

Hon. Legal Adviser

Ms. Marie Macdonald of Miller Samuel Hill Brown LLP

 

Hon. Medical Officer

Dr. N. Gambhir

 

Group Committees

BORDERS GROUP

Mrs. C. Wylie (Group Convener) 
D. Burns (Coaching Convener)
Ms. R Crowe
G. McLean
Mrs. A. Rae
H. Turnbull


DUMFRIES & GALLOWAY GROUP (2015-16 details)

I. Pickering (Group Convener) 
M. Hyslop (Coaching Convener)
J. Coutts (Treasurer)
Mrs. A. Kerr
Mrs. E. Reid
D. Smith

GLASGOW & NORTH STRATHCLYDE

Miss G. Allan (Group Convener)
Miss J O’Neil (Secretary)
Mrs. M. McCulloch (Treasurer)
J. Craig
P. Geri
S. Henderson
J. Holland
J. McCulloch
Mrs. K. Merrilees
C. Robertson
Miss K. Thomson

 

HIGHLAND GROUP

Ms. G. Forsyth (Convener)
A. Durrand (Coaching Convener)
J. MacCulloch (Treasurer)
Ms. E. Ballantine
D. Barrie
Ms. S. Barrie
Mrs. M. Campbell (Tournament Organiser & Group Child Protection Officer) 
S. Campbell (Caithness Rep)
Mrs. J. Grant
Ms. M. McCoustra (Caithness Rep)
Ms. A Rossiter (Moray Rep)

 

LANARKSHIRE GROUP

F. Turnbull (Convener)
D. Gilmour (Coaching Convener)
Ms. P. Campbell
J. Keenan (Treasurer)
G. H. Ainsley
Ms. K Aitken
Mrs. K. Berry
Ms. L. Greig
C. Philip
G. Shearer
A. Steel
K. Turnbull

LOTHIAN GROUP

Mrs. C. Young (Convener)
Mrs. I. Blair (Coaching Convener)
M. Wilson (Secretary)
C. Campbell (Treasurer)
K. Atkinson (Selection Convener)
G. Broadbent (Senior League Secretary)
B. Ashton
I. Campbell
K. Campbell
T. Corps
Mrs. L. Lamb
R. McCuaig
Ms. A Rangatatan
D. W. Walker (Junior Committee Convener)
Ms. S. Zwane


MIDLAND GROUP

Mrs. E. M. Howat (Convener)
Mrs. M. Hadden (Coaching Convener)
Miss F. Macgregor (Secretary)
K. Alexander
G. Anderson
I. E. Brown
Ms. L. Clark
B. Flockhart
Mrs. J. D. Flockhart
Mrs. J. Hogg
R. Paterson
Mrs. K. Stalker
Mrs. A. Travers

 

NORTH-EAST GROUP

C. R. Ross (Convener, Treasurer & Tournament Convener)
Mrs. J. Prieur (Coaching Convener)
B. G. Robertson (Secretary)
S. Chappell
J. Guyan
A. Hinchcliffe
S. Plank
Miss R. Rennie
K. Watson
N. Webster
I. Wright

 

WEST OF SCOTLAND GROUP

Mrs. N. Waddell (Convener)
J. K. McArthur (Coaching Convener)
M. Caldwell (Treasurer)
A. Hall
Miss K. Hall
Mrs. R. Hall
J. Torrance
D. Barr

Get involved

There are lots of ways to get involved in badminton, from coaching to volunteering.

Find out more

Competitions & events

Find what events, tournaments and competitions are happening in Scotland.

Find out more

Coaching

Find out more about teaching and coaching Badminton in Scotland.

Find out more