November

Yonex East of Scotland Junior Championships 2017

Today saw the last Yonex East of Scotland Junior tournament to be hosted at Meadowbank Sports Centre for several years, as a new centre is now to be built on the current site. Meadowbank has been the home to many wonderful badminton matches since it was originally built to host the 1970 Commonwealth Games, perhaps most memorably the 1986 Commonwealth Games men’s doubles when Billy Gilliland and Dan Travers won the gold medal for Scotland.

As is almost invariably the case at the East Junior, spectators witnessed some high quality badminton in all four age groups over the course of the weekend.

Christopher Grimley was the only triple winner, claiming all 3 titles in the under 19 age group while Vibha Raman (under 13 age group), Isaac Weir (under 15 age group) along with Maria Leith and Alastair Campbell (Under 17 age group) all won two titles.

Once again, we were delighted to welcome Bill Hogg, Promotions Executive from Yonex UK, to present the prizes. Yonex, ably supported by Gannon Sports, have now sponsored this event for 17 years. We are also very grateful to the members of Lothian Badminton Group and the Court Officials of BADMINTONscotland for their assistance during the event, as well as to the players for the high standard of play and the high level of sportsmanship demonstrated during the course of the tournament.

The Moira Skene trophies, which are presented to the Lothian players who produced the most meritorious performances during the course of the East Junior Championships, were awarded this year to Alastair Campbell and Vibha Raman.

Report and image courtesy of Colin Campbell

Click here for full results


Prize winners at the Yonex East of Scotland Junior Championships
 
Final Results:
Under 13:
Boys’ Singles – David Lang bt Noah Sarvesvaran 21-13 21-17
Girls’ Singles – Vibha Raman bt Katrina Chan 21-19 21-19
Boys’ Doubles  – Harry Bent & Ben Riddle bt Finlay Jack & Evan Kenny 25-23 12-21 21-15
Girls’ Doubles  – Ishbel Mccallister & Vibha Raman bt Iona Muir & Eva Tremble 21-17 21-18
Mixed Doubles – Josh Taylor & Katie Stewart bt Evan Kenny & Eva Tremble 21-19 21-9

Under 15:
Boys’ Singles –Isaac Weir bt Callum Stokes 21-12 10-21 21-14
Girls’ Singles – Lindsey Ireland bt Brooke Stalker 21-11 21-14
Boys’ Doubles – Lewis Hart & Isaac Weir bt Nathan Macpherson & Connor Mcrobbie 21-9 21-16
Girls’ Doubles – Brooke Stalker & Keryn Swan bt Rachel Broadley & Lindsey Ireland
21-15 21-11
Mixed Doubles – Euan Campbell & Jess Rae bt Nathan Macpherson & Lindsey Ireland 21-17 14-21 21-17
   
Under 17:
Boys’ Singles – Danny Robson bt Kenneth Cheung 21-15 22-20
Girls’ Singles – Maria Leith bt Jodie Black 21-10 21-16
Boys’ Doubles – Alastair Campbell & Josh Mckay bt Calvin Chan & Kenneth Cheung 21-17 23-21
Girls’ Doubles – Maria Leith & Erin Waddell bt Rachel Maclean & Erin Sinclair
19-21 21-9 21-13 
Mixed Doubles – Alastair Campbell & Lauren Page bt Josh Mckay & Maria Leith
21-19 21-17

Under 19:
Boys’ Singles –Christopher Grimley bt Joshua Apiliga 21-10 21-10
Girls’ Singles –Rachel Sugden bt Lauren Middleton 21-19 21-19
Boys’ Doubles – Christopher Grimley & Matthew Grimley bt Jack Macgregor & Robbie Patterson. 21-16 21-13
Girls’ Doubles - Lauren Middleton & Sarah Sidebottom bt Basia Grodynska & Ciara Torrance 21-19 21-19
Mixed Doubles – Christopher Grimley & Ciara Torrance bt Matthew Grimley & Sarah Sidebottom 16-21 21-18 21-16