April

Draws announced for National Junior Championships U13/17

The draws for the Scottish National Junior Under-13 and Under-17 Badminton Championships have been made as Scotland’s next generation of talented youngsters prepare to take to the court.

The action runs over two days, beginning on April 7 at Ravenscraig Regional Sports Facility, Motherwell.

Top seed Alice Campbell of Glasgow will face Motherwell local Rachel Wedlock in the second round after both players were given a bye from the first round of the Under-17 Girls Singles.

Indeed, all seeded players received byes to the second round, with second seed Lindsey Ireland from Aberdeen set to play Glasgow’s Sophie Ford.

Of the 3/4 seeds, Jodie Harris will take on Eilidh McCallister, while Jodie Black in the bottom half of the draw will play the winner of Rachel Broadley’s match with Zoe Dunn.

With byes also given to seeds in the Under-17 boys’ singles, top seed Michael McGuire will play Callum Stokes in his first match.

Second seed Callum Smith will take on Pratyush Singh, with 3/4 seeds Calum Flockhart and Kenneth Cheung playing Angus Meldrum and Peter Cudmore respectively.

Individual top seeds Campbell and McGuire are also teaming up for the Mixed Doubles and the former will meet Wedlock again, as she partners Lewis Hart.

Second seeds Smith and Harris are due to play Antony Waring and Hannah Wallace.

McGuire partners Cheung in the Boys Doubles as second seeds, but both they and top seeds Flockhart and Smith will have to wait until Saturday afternoon to find out their second-round opponents, after being given a bye in the first round.

Campbell is seeded second in the Girls Doubles, alongside partner Erin Waddell, with Emma Donald and Dunn their first-round opponents.

Katherine Martin and Jess Rae will be challenging top seeds Rachel Maclean and Erin Sinclair for a place in the second round.

In the Under-13 Boys Singles, Motherwell’s second seed Matthew Waring will play the winner of Zu-An Chen or James Miller in the second round, while top seed Ben Riddle will face one of Lewis Coghill and Logan Brodie.

Girls Singles top seed Brooke Stalker, recent winner of the Victor Junior Olve, and second seed Katrina Chan both have a bye to the second round, but will team up in the Girls Doubles and play Iona Muir and Eva Tremble.

Stalker partners Riddle in the Mixed Doubles, where they will take on Alex Colgan and Lanna Campbell in round two.

Joseph O’Neil Ferrero is seeded 3/4 in the singles, but is second seed in the Mixed Doubles with partner Muir.

In the Under-13 Boys Doubles, Ferrero and Riddle will play Colgan and Miller in the second round as top seeds, while second seeds Matthew Waring and Karan Shah are yet to know the identity of their opponents.

Badminton Scotland chief executive Anne Smillie said: “Seeing the draws be made for these competitions is always an exciting indication of how close they are.

“We’re really looking forward to welcoming the best young Scottish badminton players to Motherwell and hope they all have a fantastic time.

“The strength of junior badminton in the country is getting better and better, as seen by recent results at all age-groups, and the National Championships are a chance for us to showcase that more and more.”

Click here to view the draws in full