March

Lanarkshire Junior League

More than 60 players battled it out over six courts at the Wishaw Sports Centre to win their pool of the Lanarkshire Junior League.

Organised by the Lanarkshire Badminton Group to encourage more people to play the game and join clubs, the Lanarkshire Junior League was contested on the final Sunday of February.

Using results from Glasgow events, national rankings and guidance from coaches, more than 60 players aged 7-20 were split into ten divisions – regardless of sex.

And it was James Leggate, of Lanark YMCA, who took home the big prize of the Division 1 title after a successful campaign at the Wishaw Sports Centre.

Each division consisted of a round robin pool with either six or seven players in each tier and Frank Turnbull – Lanarkshire Badminton Group’s convenor and tournament organiser – declared the event a great success.

“We set out to get participation from children playing badminton for fun in the west of Scotland – we got this and more,” he said.

“Sixty-two kids from North and South Lanarkshire, East Dunbartonshire, East Renfrewshire, Glasgow, and Stirlingshire all played their hearts out.  It was a great day for everyone”

Oliver Donaldson, also of Lanark YMCA, took home the medal for Division 2, while Lanarkshire Badminton Academy’s Martin Downie won Division 3.

Lanarkshire Badminton Academy picked up two other titles on the day, with Alfie Martin winning Division 5 and Joel Black succeeding in Division 10.

While Shuttle Stars also won three divisions as Emily Colgan won Division 6, Jamie Smit Division 7 and Scott Crawford Division 9.

Anna Craig took home the Division 4 medal for Scotstoun Badminton Club, while the remaining honour went to Duncanrig Secondary School’s Jacob Darroch after he was successful in Division 8.

The event was held thanks to the partnership in place between the Lanarkshire Badminton Group and North Lanarkshire Leisure, as well as the efforts of committee members, attending clubs, parents and volunteers on the day.


Lanarkshire Junior League winners:

Division 1 - James Leggate of Lanark YMCA
Division 2 – Oliver Donaldson of Lanark YMCA
Division 3 – Martin Downie of Lanarkshire Badminton Academy
Division 4 – Anna Craig of Scotstoun Badminton Club
Division 5 – Alfie Martin of Lanarkshire Badminton Academy
Division 6 – Emily Colgan of Shuttle Stars
Division 7 – Jamie Smit of Shuttle Stars
Division 8 – Jacob Darroch of Duncanrig Secondary School
Division 9 – Scott Crawford of Shuttle Stars
Division 10 - Joel Black of Lanarkshire Badminton Academy