November

Yonex East of Scotland Junior Championships 2019

We were delighted to welcome competitors from as far afield as Orkney to Northumberland. As always, spectators witnessed a very high standard of badminton in all four age groups over the course of the weekend culminating in some very competitive semi-finals and finals on Sunday.

There were no triple winners this year but the following players each won two events; Lewis Smith (under 13 age group), Josh Taylor and Brooke Stalker (under 15 age group), Rachel Broadley (under 17 age group) and Rachel Cameron (under 19 age group). It was unfortunate that the winner of the under 19 men’s singles, Callum Smith, suffered an injury and had to retire during the men’s doubles final

Lothian is very grateful to Yonex, ably supported by Gannon Sports, who have now sponsored this event for 19 years. We are also very grateful to the members of Lothian Badminton Group and the Court Officials of BADMINTONscotland for their assistance during the event, as well as to the players for the high standard of play, co-operation and sportsmanship demonstrated during the course of the tournament. We were delighted to welcome former internationalist and a past president of BADMINTONscotland, Christine Black, to present the prizes.

The Moira Skene trophies, which are presented to the Lothian players who produced the most meritorious performances during the course of the East Junior Championships, were awarded this year to Finlay Jack and Rachel Broadley.

 

Final Results:

Under 13:

Boys’ Singles – Blair Tait bt Lewis Smith 21-19 21-7

Girls’ Singles – Deepti Vijayakumar bt Qing Yang Xiao 21-19 21-6

Boys’ Doubles – Lewis Smith & Ewan Stewart bt Tushar Senthilrajaram &

Abhinav Vinjam 23- 21 21-13

Girls’ Doubles – Abigail Barrie & Qing Yang Xiao bt Tushara Senthilrajaram & Deepti Vijayakumar 21-12 13-21 21-16

Mixed Doubles – Lewis Smith & Pranavi Singh bt Ewan Stewart & Lanna Campbell 21-15 21-19

 

Under 15:

Boys’ Singles –Finlay Jack bt Josh Taylor 22-20 21-14

Girls’ Singles – Brooke Stalker bt Katrina Chan 21-14 21-19

Boys’ Doubles – Evan Kenny & Josh Taylor bt Finlay Jack & Matthew Waring 21-18 19-21 21-18

Girls’ Doubles – Vibha Raman & Brooke Stalker bt Katrina Chan & Ishbel McCallister 21-10 15-21 21-10

Mixed Doubles – Josh Taylor & Katie Stewart bt Finlay Jack & Sophie Barrie 22-20 18-21 21-19

                                   

Under 17:

Boys’ Singles – Finlay Sheriff bt Angus Meldrum 21-13 17-21 28-26

Girls’ Singles – Keryn Swan bt Sophie Ford 21-19 21-9

Boys’ Doubles – Joseph Carlyle & Callum Stokes bt Logan Ireland & Angus Meldrum 21-18 21-13

Girls’ Doubles – Rachel Broadley & Ashley Donald bt Sophie Ford & Keryn Swan 11-21 21-18 21-19

Mixed Doubles – Isaac Weir & Rachel Broadley bt Angus Meldrum & Abbie Brooks 19-21 21-13 21-18

 

Under 19:

Boys’ Singles – Callum Smith bt Danny Robson 21-19 21-19

Girls’ Singles –Rachel Cameron bt Alice Campbell 21-13 21-7

Boys’ Doubles – Michael McGuire & Danny Robson bt Alastair Campbell & Callum Smith 22-20 11-8 rtd

Girls’ Doubles – Rachel Cameron & Alice Campbell (winners of round robin)

Mixed Doubles – Kenneth Cheung & Jodie Harris bt Callum Smith & Erin Waddell w/o

 

A complete set of results for the event can be found at Yonex East of Scotland Junior Championship